Wyroby z gumy – jak są wykorzystywane w przemyśle

Tradycyjna guma w formie materiału znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Każdemu z nas kojarzyć się ona będzie przede wszystkim z oponami i uszczelkami, lecz w praktyce obszarów, w jakich można spotkać wyroby gumowe będzie znacznie więcej. Tulejki, poduszki, pasy, płyty, odboje albo tarcze to zaledwie niektóre z elementów, które są konieczne w wielu różnych zastosowaniach. Guma jako materiał charakteryzuje się wysoką elastycznością. Dzięki temu świetnie się nadaje do rozmaitych, ale również i jako pochłaniające energię elementy.

W zależności od zastosowania guma może być mniej lub bardziej twarda, będzie się też różnić pozostałymi parametrami. Na przykład odboje gumowe wymagają tego, żeby materiał miał dużą elastyczność i się nie odkształcał, ponieważ musi absorbować energię, a następnie wrócić do pierwotnych kształtów. Odbojnice gumowe najczęściej stosuje się na ścianach, rampach czy nabrzeżach portowych, ale też są one powszechnie wykorzystywane przy różnego rodzaju drzwiach. Zupełnie odmienne parametry powinny mieć pasy gumowe. W nich znacznie bardziej od elastyczności liczyć się będą trwałość i wytrzymałość, z tego też powodu używana do ich produkcji guma posiadać będzie całkowicie odmienne parametry.

Jeśli chodzi o pasy bardzo często używa się wzmocnienie tkaninami, żeby poprawić ich odporność. Szczególnie że elementy te często są stosowane jako taśmy transportowe czy elementy do utwardzania terenu, przez co muszą one być naprawdę zrobione bardzo solidnie. Jeszcze inaczej są stosowane płyty gumowe. Te używa się przeważnie jako fragmenty większych urządzeń, w których między innymi są rozdzielającymi przekładami.

Z uwagi na trudne warunki pracy, nierzadko w niskich temperaturach, guma musi być odporna na mróz oraz wytrzymała. Producenci gumowych wyrobów, na przykład takich jak tarcze gumowe, z reguły dają możliwość szerokiego kształtowania większości parametrów, zarówno jeśli chodzi o wymiary jak i właściwości, dzięki czemu da się je dopasować do określonych potrzeb.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz