Jak należy przeprowadzić fizjoterapię po kontuzji

Bieganie to jedna z najbardziej popularnych form aktywności sportowej, tak naprawdę biegami się zajmują osoby z każdej grupy wiekowej. Wcale do tego nie potrzeba specjalistycznych urządzeń ani specjalnego miejsca, wystarczą dobre buty i nieco zapału. Jednak regularne uprawianie takiego sportu wiąże się z ryzykiem wystąpienia urazów, których lekceważenie może się niezbyt dobrze skończyć. I wcale tu nie chodzi o skręcenia czy zwichnięcia, ponieważ w ich przypadku przeważnie rozpoczyna się jakieś leczenie. Ale jeśli pojawi się w kolanie czy stawie biodrowym nieduży ból, to wiele osób zupełnie się tym nie będzie przejmować.

A może to być początek poważniejszej kontuzji, którą obowiązkowo należy zaleczyć, aby nie doprowadzić do poważnego urazu. W większości przypadków bez problemów wystarczy wykonana w odpowiedni sposób fizjoterapia Poznań, jaka zmniejszy objawy i umożliwi zachowanie ciągłości treningów. W poważniejszych stanach potrzebna może być wizyta u ortopedy i zrobienie badań, na przykład rezonansu magnetycznego czy USG. Umożliwi to lekarzowi ocenienie stanu stawów, ścięgien i mięśni, co ma duże znaczenie przy wyborze leczenia. Najczęściej występującą dolegliwością wśród biegaczy jest przeciążenie kolanowych stawów.

Przede wszystkim to wynika z nieodpowiedniej techniki, ale też niewłaściwego obuwia albo twardego podłoża. Poznań fizjoterapia w takim przypadku ma przede wszystkim na celu odzyskanie właściwych ruchowych wzorców i ograniczenie bólu. Dużo ćwiczeń jest kładzionych na wzmocnienie mięśni, które mają główne znaczenie przy bieganiu. Dodatkowo fizjoterapeuta powinien pacjenta nauczyć właściwej techniki, co znacznie ograniczy niebezpieczeństwo powtórnego urazu w przyszłości. Seria zabiegów jest wykonywana w gabinecie, natomiast niejednokrotnie pacjent dostanie również ćwiczenia, jakie potem może sam robić w domu. W przypadku tego typu urazów ogromną rolę odgrywa profilaktyka i zapobieganie. Tak więc jeżeli ktoś się zabiera za regularne treningi biegania, to powinien się do tego dobrze przygotować.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz