Domowe ścieki najczęściej trafiają bezpośrednio do kanalizacji, a w przypadku mieszkańców domów często też do szamb. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku lokali gastronomicznych lub wytwórców artykułów żywnościowych. W takich firmach często ścieki są zanieczyszczone rozmaitymi tłuszczami, jakich zgodnie z przepisami, które obowiązują nie można bezpośrednio wylewać. Tłuszcze znajdujące się w takich ściekach w niższej temperaturze twardnieją i zaczynają się osadzać na ścianach rur.
To z kolei ogranicza przepływ, a w skrajnym przypadku spowodować wręcz może zatkanie wszystkiego i konieczność kosztowego przetykania. Dlatego też każda taka firma musi takie ścieki oczyścić, bo inaczej narazi się na kary. W przypadku tłuszczy do takiego czyszczenia najczęściej stosuje się specjalne separatory. Te urządzenia nie są skomplikowane w budowie, ale przez zastosowanie elementarnych praw fizyki mają dużą skuteczność.
Sporą popularnością na przykład się cieszą separatory jednokomorowe, jakie w sobie łączą funkcję separatora i osadnika. Ich montaż jest stosunkowo prosty i szybki, wymagają także dużo mniej powierzchni, niż pozostałe rozwiązania. Komory na swoim spodzie zamontowaną mają odpowiednią przegrodę, służącą do zatrzymania ciężkich zanieczyszczeń. Z kolei tłuszcz, z racji tego że ma mniejszą gęstość niż woda, pływa na powierzchni znajdujących się w zbiorniku ścieków.
Odpływ jest umieszczony trochę poniżej lustra cieczy, dzięki czemu nic nieodpowiedniego do niego nie trafia. Lecz z uwagi na to, że warstwa tłuszczu bez przerwy się będzie zwiększać, to co parę tygodni potrzebny będzie serwis separatorów. Podczas takiego serwisu oceniony zostanie stan techniczny całego urządzenia, a poza tym usunięte osady i tłuszcz przy pomocy specjalnych urządzeń. Takie czyszczenie separatorów zaleca się przeprowadzać przynajmniej raz na miesiąc, to zależne będzie od charakteru i ilości ścieków. Najlepiej podpisać na stałe umowę z jedną z firm, wówczas nie będzie problemu chociażby z terminami.
+Tekst Sponsorowany+