W jaki sposób działa i co może dać rekuperacja

Projektowane obecnie czy budynki użytkowe posiadają wyśrubowane jeśli chodzi o oszczędność energii cieplnej. Między innymi stosowane są w nich bardzo szczelne okna, jakie jednak zaburzają naturalną wentylację w środku. Aby zrobić niezbędny przepływ powietrza, wykorzystuje się kilka różnych metod, spośród których w ostatnim czasie coraz większą popularnością się cieszy rekuperacja.

Popularność tego bierze się z kilku powodów. Przede wszystkim umożliwia skuteczną wymianę powietrza we wnętrzu, co jest ogromnie ważne dla komfortu i wygody mieszkania. Ale nowoczesne układy będą także umożliwiały odzysk cieplnej energii z powietrza odprowadzanego na zewnątrz, dzięki czemu można oszczędzić sporo na opłatach na ogrzewanie.

Instalacja takiego układu niesie ze sobą pewne koszty, ale bardzo wysokie one nie są, a korzyści płynące z takiego rozwiązania są naprawdę spore. Koszty te podzielić należy na te wiążące się z zaprojektowaniem i montażem całej instalacji, i związane z eksploatacją. Te ostatnie to między innymi energia wykorzystywana przez poszczególne urządzenia, wymiana wszystkich filtrów oraz serwisy i przeglądy. Jednym z istotniejszych wydatków będzie zakup rekuperatora, a tutaj kwoty będą się wahać między kilka a kilkanaście tysięcy. Wszystko będzie zależało od wydajności danego urządzenia, najważniejszych parametrów pracy oraz dodatkowych funkcjonalności. Jeżeli tego typu urządzenie posiadać będzie różnego rodzaju czujniki i wysoki procent odzysku energii cieplnej, to jest oczywiste że będzie trzeba zapłacić za nie więcej.

Do samego rekuperatora doliczyć też trzeba dodatkowe elementy, typu przyłącza, rury, uszczelki czy taśmy, co również powinno być uwzględnione w budżecie. Duże znaczenie ma także to, kiedy montuje się taki układ, znacznie taniej to wyjdzie jeśli to będzie w budowanym obiekcie. Sporo informacji na temat zalet rekuperacji, ale też i klimatyzacji można znaleźć w internecie. Chociażby po wpisaniu w wyszukiwarce hasła montaż klimatyzacji i przeglądnięciu otrzymanych wyników, czy zajrzeniu na stronę internetową cold-man.pl.

+Tekst sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz