Technika lutowania twardego – na czym polega

Jedną z najpopularniejszych technik używanych do łączenia metali jest lutowanie. Zapewne niejednej osobie kojarzyć się ono będzie ze spawaniem, lecz to jednak są dwie zupełnie różne rzeczy. W przypadku lutowania elementy są łączone za pomocą spoiwa, jakie rozlewa się w szczelinie. Natomiast w przypadku spawania tworzona jest naprawdę wysoka temperatura, topiąca brzegi elementów, i w ten sposób się je ze sobą łączy. Z tego też powodu powszechnie się uważa lutowanie za znacznie bezpieczniejsze, również jeśli będzie chodziło o temat zabezpieczenia wykonujących je osób. Najpopularniejsza obecnie jest metoda miękkiego lutowania, która wykorzystywana jest chociażby w rozmaitym elektronicznym sprzęcie.

Praktycznie cała elektronika jest właśnie w ten sposób produkowana, na specjalnie zaprojektowanych płytkach przylutowywane są bowiem różne części. Jako lutów najczęściej się używa cyny z domieszką miedzi lub ołowiu, i takie stopy po utwardzeniu przewodzą bardzo dobrze elektryczny prąd. Cechą charakterystyczną lutowania miękkiego jest niska temperatura pracy, wynosząca mniej niż 400 stopni celsjusza. Druga metoda wykonywania lutów, czyli lutowanie twarde, potrzebować będzie wyższych temperatur, przeważnie powyżej 450 stopni.

Dlatego też stosuje się do niego całkiem odmienny, taki jak na przykład palniki na propan-butan lub acetylenowo-tlenowe, albo lutownice indukcyjne i lampy lutownicze. Odmienne są także typy lutów, najczęściej będą to srebrne, fosforowe lub miedziane. Lutowanie twarde sprawdza się bardzo dobrze przy rozmaitych materiałach. Przy jego pomocy można łączyć zwykłą stal, miedź wraz ze stopami, takimi jak brąz czy mosiądz, lecz również różne szlachetne metale. Spoiwa są bardzo mocne i wytrzymałe, także na wysokie temperatury, z tego też powodu można w ten sposób wykonywać różnego rodzaju przemysłowe instalacje. Z uwagi na możliwość tworzenia się szkodliwych gazów istotne jest, aby prace odbywały się w pomieszczeniach z dobrą wentylacją. Nie będą one jednak wymagać tak dużych umiejętności, jak przy spawaniu.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz