Jakie są podstawowe zasady związane z wystawianiem energetycznych świadectw

Jednym z podstawowych energetycznych problemów, które trzeba rozwiązać w naszym kraju, jest zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania. W dalszym ciągu jest przecież duża ilość obiektów, jakie będą pod tym kątem wymagać dużej poprawy. Stare, nieszczelne okna czy też kiepska izolacja ścian i stropów powodują, że do odpowiedniego ogrzania może być potrzebne parę razy więcej gazu czy węgla, niż przy budynkach mających określony standard. W skali całego kraju przekłada się to na ogromne ilości ton spalonego węgla, na czym przecież cierpi ogromnie nasza przyroda.

Dlatego też jedną z metod na to, aby poradzić sobie jakoś z tym problemem, stało się wdrożenie energetycznych certyfikatów. Tego typu Świadectwa energetyczne to nic innego jak dokumenty które określają zapotrzebowanie na energię dla danego budynku w paru obszarach. Przede wszystkim będzie to dotyczyło ogrzewania zimą i chłodzenia w czasie lata.

Ale też i wentylacji, oświetlenia czy grzania cieplej wody. To wszystko jest weryfikowane, a następnie opisywane w dokumencie, i będzie dobrym punktem wyjścia do przyszłych przeróbek i modyfikacji. Przy wykonywaniu obliczeń pod uwagę bierze się między innymi rzeczy takie jak materiały z jakich wykonano stropy i ściany czy też parametry wstawionych okien. Przez to wszystko budynek jest dokładnie scharakteryzowany, przez co wiadomo po pierwsze ile będzie kosztowała jego eksploatacja, a po drugie jakiego rodzaju modyfikacje mogą się przydać.

Pierwsza wersja przepisów wprowadziła to obowiązkowe dla wszystkich budynków, które postawiono po 2009 roku, oraz oczywiście nowo projektowanych. Zmiany z początku 2023 roku zmieniły to, że Świadectwo charakterystyki energetycznej wymagane są też dla starszych budynków, ale tylko w przypadku gdy ktoś będzie chciał je wynająć albo sprzedać. Niedopilnowanie tego obowiązku może być dość kosztowne, z tego też powodu raczej nie warto zapomnieć o tym. Za brak certyfikatu właściciel może się bowiem narazić na karę finansową, jaka w skrajnym przypadku wynieść może nawet do pięciu tysięcy.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić