Jaki sprzęt potrzebny będzie do nurkowania

Dzisiaj w zasadzie każdy, komu pozwoli na to zdrowie, może poznawać świat pod wodą. Wystarczy jedynie zrobić potrzebne uprawnienia, żeby móc zwiedzać wraki w Bałtyku czy podziwiać piękne rafy koralowe. Lecz nurkowanie nie byłoby możliwe gdyby nie sprzęt do tego, tak więc warto zaznajomić się z tym, co każdy scuba musi mieć. Tego sprzętu jak się okazuje trochę jest, a wszystko przed zanurzeniem będzie ważyło nawet kilkadziesiąt kilogramów. Sprężone powietrze, którym nurek oddycha pod wodą jest umieszczone w aluminiowej lub stalowej butli, pod ogromnym ciśnieniem.

W zależności od osiąganej głębokości może ono wystarczyć nawet na godzinę nurkowania. Jednak oddychanie bezpośrednio z posiadanej butli możliwe nie jest, dlatego podpina się do niej automat oddechowy. Ma on kształt charakterystycznej puszki z ustnikiem, który należy włożyć do ust. W praktyce automaty są dwa w zestawie, drugi jest rezerwowym na wypadek, kiedy coś by się stało z głównym. Butlę oraz automat mocuje się na jackecie lub skrzydle, elementy te posiadają w środku wypornościowe worki, przez które można regulować pływalność pod wodą.

Ponieważ scubowanie często ma miejsce w w wodach o niższej temperaturze, to będzie konieczne zagwarantowanie odpowiedniej izolacji termicznej. Służą do tego rozmaite rodzaje skafandrów, pozwalających przebywać pod powierzchnią nawet do kilku godzin. Drogie lecz jednocześnie bardzo wygodne są suche kombinezony, a w cieplejszych wodach użyć też można różnej grubości pianek.

Dużą wadą pianek jest to, że woda wlewa się do środka, co dla wielu osób może być bardzo nieprzyjemne. Ale ich cena jest kilka razy mniejsza niż tak zwanego suchara, dlatego też to właśnie one dostępne są najczęściej do wypożyczania. Jeżeli ktoś dłużej będzie planował związać się z nurkowaniem, to zastanowić się też powinien nad zakupem swojego sprzętu. Szczególnie dotyczyć to będzie skafandrów, butów, rękawiczek i kapturów, w przypadku jakich dużą rolę odgrywają też kwestie higieniczne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz