Jaka jest najważniejsza rola świadectw energetycznych

W ślad za pojawiającymi się programami redukowania zanieczyszczeń idą propozycje jak oszczędzać energię. To niezwykle istotne połączenie, gdyż tylko takim sposobem da się efektywnie zmienić obecny stan rzeczy. Zużycie energii elektrycznej i wody dobrze widać po rachunkach, jakie trzeba płacić. Tutaj szybko się zauważ różnicę po tym jak się zacznie oszczędzanie zużycia tych mediów. Ale już to, jak bardzo energochłonne są ściany domu, raczej trudno wyznaczyć bez dokładnych pomiarów. Owszem, nowo budowany obiekt ma te rzeczy opisane w projekcie, ale co mają zrobić właściciele starszych domów. Posłużyć się można jakiś uśrednieniami dla naszego klimatu, lecz z reguły to nie będą dokładne dane.

Przykładowo dom w górach jest wystawiony na inne warunki atmosferyczne niż dom nad morzem, a zatem i energetyczne zapotrzebowanie będzie inne. Przydatne w wyznaczeniu zapotrzebowania danej nieruchomości na energię potrzebną do ogrzewania, chłodzenia czy wentylacji a także do przygotowania ciepłej wody jest świadectwo energetyczne. Warto się zainteresować tym dokumentem charakterystyki energetycznej obiektu. Koszt jego opracowania to jedynie kilkaset złotych a dokument jest ważny przez 10 lat. To nieduży wydatek, jeśli w zamian otrzymuje się informacje, które trudno byłoby samemu uzyskać.

Poza tym świadectwo energetyczne ma również informacje związane ze sposobem poprawy energetycznej efektywności budynku. Uwzględnienie tych wskazówek pomoże ograniczyć zużycie energii, a co za się z tym wiąże ograniczyć koszty. Co istotne, od kwietnia 2023 roku budynki i lokale wystawiane na sprzedaż lub wynajem wręcz muszą takie zaświadczenie posiadać. Nawet jeśli dana nieruchomość audytu nie będzie wymagała, to precyzyjne określenie parametrów pozwala policzyć ogólne zapotrzebowanie energetyczne i poznać koszty jej zużycia.

Obecnie prosto wyszukać firmę, która wykona stosowne obliczenia i wystawi dokument, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Świadectwa energetyczne Toruń i przeglądnąć otrzymane wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz