Czemu bezpieczeństwo na budowie ma tak duże znaczenie

Różnego rodzaju statystyki wypadków pokazują, że place budowy są jednymi z najbardziej niebezpiecznych miejsc. Dlatego tak ważne jest to, żeby pracodawcy zadbali o odpowiednie zabezpieczenia, związane zarówno z terenem budowy jak również bezpośrednią ochroną ludzi. Niezwykle istotna też jest świadomość i wiedza tych ostatnich, z czym jednak bywa bardzo różnie.

Przepisy wymagają, żeby każda pracująca osoba posiadała aktualne szkolenia BHP w zakresie czynności, które robi na co dzień. Lecz posiadanie szkolenia a potem respektowanie tych zaleceń to dwa odrębne tematy. Nadal dużo wypadków wynika z różnego rodzaju zaniedbań czy nawet łamania przepisów, z tego też powodu tak ważne jest też przypominanie tego swoim ludziom. Zabezpieczenie terenu budowy to między innymi jego dokładne zagrodzenie i wyznaczenie wszystkich niebezpiecznych miejsc. Należy również określić drogi do bezpiecznego przemieszczania się, a także podciągnąć wodę i prąd elektryczny. Przy pracach na większych wysokościach niezbędne będzie zastosowanie zabezpieczeń w postaci desek krawędziowych oraz balustrad. Kolejną niezwykle istotną sprawą będzie odzież BHP, jaką pracodawca ma zapewnić wszystkim swoim pracownikom.

Taka odzież powinna być wytrzymała i mocna, tak żeby mogła długo wytrzymać trudy codziennej pracy, ale pasuje żeby też była funkcjonalna i praktyczna. Jeśli chodzi o buty obowiązkowo powinny posiadać one wzmocnione noski, zabezpieczające przed uderzeniami nawet dużych przedmiotów, na przykład takich jak cegły albo pustaki ceramiczne. Głowa chroniona musi być obowiązkowo przez kask z atestem, jaki trzeba mieć cały czas założony. W przypadku wielu prac potrzebne będą rękawiczki, ale nie w każdym przypadku są one konieczne. Tak samo jak ochronne okulary, chroniące oczy przed rozmaitymi materiałami mogącymi do nich wpaść. Takie okulary warto stosować nawet przy pracach z pozoru dość bezpiecznych, takich jak tynki czy malowanie. Wielu pracowników nie pamięta o tym, a później kończą oni u lekarza z zachlapanymi farbą oczami.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz